W świecie komputerów i powszechnego dostępu do Internetu szczególnego znaczenia nabiera kwestia bezpieczeństwa danych. Zwłaszcza jeśli chodzi o firmy. Produkcja, magazynowanie, sprzedaż – praktycznie każdy proces biznesowy opiera się dziś na odpowiednim oprogramowaniu i ogromnych ilościach cyfrowych informacji. Nietrudno wyobrazić sobie scenariusz, w którym wykradzione lub uszkodzone pliki powodują wielomilionowe straty. Przedsiębiorcy powinni bezwzględnie dbać o bezpieczeństwo danych, zaczynając od wyposażenia firmowych komputerów w dobre oprogramowanie antywirusowe.
Nie miejmy złudzeń – poza swoimi niezaprzeczalnymi zaletami, Internet to również źródło potencjalnych niebezpieczeństw dla użytkowników. Wirusy, programy szpiegujące czy ataki hakerskie to tylko kilka przykładów zagrożeń. Jeśli chodzi o samo szkodliwe oprogramowanie (ang. malware), skala problemu jest ogromna. Niezależna organizacja AV-TEST w swojej bazie rejestruje średnio 250 tys. próbek nowych szkodników każdego dnia.
Sporym problemem są również luki w popularnych programach. W przypadku najpopularniejszych programów wystarczy tylko chwila spóźnienia producenta w przygotowaniu łatki, by luka naraziła miliony użytkowników na utratę danych. Jak szacuje niemiecki instytut HPI, w 2017 roku na całym świecie odkryto ponad 11 tys. problemów z zabezpieczeniami programów.
Jednym z ulubionych narzędzi wykorzystywanych przez cyberprzestępców niezmiennie pozostaje poczta elektroniczna. Według danych Kaspersky Lab, udział spamu w całkowitym ruchu e-mail w zeszłym roku wynosił ponad 56%. Wiele z niechcianych wiadomości zawiera szkodliwe załączniki lub linki. Z próbą wyłudzenia danych (tzw. phishing) spotkał się prawie co dziesiąty użytkownik komputera.
Proces wyboru oprogramowania antywirusowego do firmy różni się nieco od szukania aplikacji zabezpieczającej prywatny komputer. Po pierwsze, przedsiębiorcy powinni zainwestować w rozwiązania komercyjne – poza tym, że darmowe antywirusy często po prostu nie są udostępniane do użytku komercyjnego, płatne pakiety renomowanych firm oferują znacznie większy poziom ochrony.
Antywirus do firmy powinien być wyposażony w dodatkowe moduły ochronne. Poza standardowym skanerem antywirusowym, niezbędny jest firewall chroniący przed włamaniami do komputera oraz skaner poczty wykrywający niebezpieczne załączniki i próby phishingu.
W przypadku większych firm istotne są również funkcje administracyjne. Antywirusy dedykowane do pracy w sieciach firmowych wyposażane są w konsolę administracyjną do zarządzania ustawieniami, czy przeprowadzania skanowania na wybranych komputerach.
Na rynku oprogramowania antywirusowego panuje dość duża konkurencja. Z samych informacji od producentów bardzo ciężko jest wybrać najlepszy produkt, zwłaszcza jeśli kilka pakietów będzie zawierało wymagane przez nas funkcje. Z pomocą przychodzi niezależna organizacja AV-TEST, która od wielu lat testuje dostępne na rynku oprogramowanie. Pod koniec 2017 roku przeprowadziła intensywny test 14 pakietów bezpieczeństwa dedykowanych użytkownikom biznesowym.
Aplikacje były poddawane różnorodnym próbom przez 2 miesiące. Platformą testową był system Windows 10 (64-bit). AV-TEST ocenia antywirusy w trzech kategoriach: OCHRONA (wykrywanie i neutralizowanie szkodliwego oprogramowania i ataków), WYDAJNOŚĆ (wpływ oprogramowania na spowolnienie komputera) oraz UŻYTECZNOŚĆ (wyświetlanie błędnych komunikatów, tzw. false positives). W każdej kategorii maksymalnie można uzyskać 6 punktów.
Najlepszym antywirusem dla firm okazały się dwa produkty firmy Kaspersky Lab: Endpoint Security oraz Small Office Security. Zdobyły one maksymalną notę we wszystkich ocenianych kategoriach i mogą pochwalić się 100% skutecznością w wykrywaniu przygotowanych przez AV-TEST próbek szkodników. Łączną notę na poziomie 17,5 pkt zdobyły pakiety od firm: Bitdefender, Symantec oraz Trend Micro. Co ciekawe, aż 7 spośród testowanych antywirusów może pochwalić się 100% skutecznością wykrywania zagrożeń. Oznacza to, że profesjonalne pakiety zabezpieczające przeznaczone dla biznesu świetnie spełniają najważniejsze zadanie, a większość różnic wynika ze stosowanych dodatkowych modułów i narzędzi.
Profesjonalny pakiet antywirusowy powinien stanowić podstawę ochrony komputerów w każdej firmie. Zapewnia bezpieczne korzystanie z Internetu, chroni sieć firmową i zapobiega utracie danych. Przy wyborze konkretnego produktu warto kierować się zarówno wynikami testów, jak i konkretnymi potrzebami przedsiębiorstwa.
Źródła:
AV-TEST
/securelist.com/spam-and-phishing-in-2017/83833/