Usuwanie wirusów

Nie tylko komputery narażone są na ataki hakerskie. Bardzo często złośliwe oprogramowanie infekuje strony internetowe. W wyniku takiego ataku poprawne funkcjonowanie witryny jest niemożliwe, a to wpływa na Twój biznes. Programy antywirusowe blokują wyświetlanie takiej strony.

Usuwanie wirusów z serwerów i kodu obcego ukrytego w kodzie strony

Użytkownicy Internetu nie muszą mieć pojęcia o językach programowania, zarządzaniu hostingiem, by w kilku kliknięciach stworzyć prosty serwis www. Problem pojawia się wtedy, gdy serwer lub skrypt tworzący stronę, nie był odpowiednio zabezpieczony. Zdarza się również, że dostawca usług hostingowych nie zabezpieczył odpowiednio serwera. Wtedy strona może zostać zainfekowana. Zdarzyć to się może każdemu. Nawet firmy z branży IT nie są w pełni zabezpieczone przed atakami z sieci i próbami zainfekowania ich strony kodem obcym. Popularność skryptów typu Wordpress i Joomla sprawia, że zakładanie stron staje się bardzo proste, niesie ona za sobą także niebezpieczeństwo. Istnieje wiele metod łamania zabezpieczeń w najpopularniejszych skryptach portali internetowych i jeszcze więcej amatorów „testowania” zabezpieczeń stron.

Czym grozi zainfekowanie strony www?

Strona po złamaniu zabezpieczeń może służyć wyłudzaniu informacji od jej użytkowników, na przykład poprzez umieszczenie w kodzie strony złośliwego oprogramowania. Metod jest wiele. Popularne, zwłaszcza w środowisku rosyjskich hakerów, wstawianie przekierowań do strony jest jednym z najczęstszych objawów infekcji strony. Wynikiem zainfekowania strony jest blokowanie dostępu do strony przez programy antywirusowe i wyszukiwarki internetowe. Nie trzeba tutaj tłumaczyć, czym grozi taka sytuacja firmie prowadzącej biznes w Internecie. Blokada tego typu objawia się pojawieniem w wynikach wyszukiwania etykiety "Witryna może wyrządzić szkody na twoim komputerze" oraz ostrzeżenia widocznego po kliknięciu w link strony "Ostrzeżenie - przejście do tej witryny może być niebezpieczne dla twojego komputera!" Usunięcie wirusa z kodu strony przez użytkownika niemającego pojęcia o programowaniu w html i php jest niemal niemożliwe. Często analiza kodu strony nawet zaawansowanym skrypciarzom sprawia problemy. Hakerzy stosują coraz bardziej zaawansowane metody ukrywania złośliwego kodu. Mamy bogate doświadczenie w usuwaniu obcego kodu z serwerów i stron www. Jednym z ciekawszych i słynnych przypadków było usunięcie w lipcu 2013 roku złośliwego kodu ze strony światowej klasy zespołu metalowego ACID DRINKER (post z 5.07.2013, http://www.acid-drinkers.com/nowosci/item/80-archiwum-nowosci).

Monitoring i audyt bezpieczeństwa

Naszym Klientom oferujemy monitoring bezpieczeństwa strony www. Pozwala on uniknąć problemów związanych z zainfekowaniem witryny. W razie wykrytego ataku działamy błyskawicznie, by jak najszybciej wyeliminować kod wirusa ze strony. Jeżeli nie wiesz, czy Twoja strona jest odpowiednio chroniona wykonamy audyt bezpieczeństwa i zweryfikujemy poprawność skryptów na stronie.